czwartek, 14 sierpnia 2014

26-27.07 - XV ROCZNICA ŚMIERCI DH.SEBASTIANA BŁAŻKIEWICZA

Nasz szczep "Wilki" został założony w 2008r. przez dh.Macieja Sulime. Jednak historia zaczęła się kiedy to dh.Sebastian Błażkiewicz założył szczep "Wilk". Zmarł on w 1999r. Dla wspomnienia jego wspaniałej osoby został zorganizowany biwak/spotkanie, na którym mogliśmy wspominać dh.Sebastiana. Przyjechało na niego ponad czterdzieści osób wśród których pozaliśmy m.in. mamę dh.Sebastiana wraz z jego bratem oraz dh.Annę Seweryn, założycielkę naszej drużyny.







Jako reprezentacja naszego szczepu pojechali: dh. Ola Samol, dh. Piotr Mrówka, dh. Sebastian Ozdoba oraz Harcerze Starsi.

04-25.07 OBÓZ W BIAŁYM BRZEGU

Na zbiórkach można co tydzień uczyć się nowych rzeczy, pośmiać się, porozmawiać. Jednak przez cały rok czekamy na to, aby wyjechać na trzy tygodnie prawdziwych wrażeń. Codzienne apele, nocne warty, ciepłe ogniska i długie musztry to tylko przedsmak tego, co się dzieje na obozach. Mnóstwo zajęć w terenie, dużo zagadek, miliony uśmiechów - tak poniekąd  można określić typowe życie obozowicza. Tradycją tego bloga są zdjęcia, na obozie wykonywane przez druha Kamila Widucha :)






wtorek, 24 czerwca 2014

20.06 PIECHOTĄ DO CHUDOW

20 czerwca wybrałyśmy się z dziewczynami do Chudowa na nogach. Pokonałyśmy trasą około 13 kilometrów w niespełna 3 godziny. Po dotarciu na zamek poszłyśmy coś przekąsić a następnie zobaczyć "Chatkę Puchatka". Byłyśmy bardzo zmęczone podróżą a dodatkowo pogoda nam nie sprzyjała więc udałyśmy się do restauracji zjeść coś ciepłego i najważniejsze to po to aby się ogrzać. Powrotną trasę pokonałyśmy autobusem i wróciłyśmy do domu zmęczone ale zadowolone z podróży :)















30.05. GRUPOWO I ŚMIESZNIE

30 maja odbyła się zbiórka podczas której pracowałyśmy zespołowo. Byłyśmy podzielone na 3 grupy i miałyśmy do wykonania 3 zadania:

  • znalezienie i rozwiązanie rebusu
  • rysunek  - jedna osoba z drużyny ma zawiązane oczy i trzyma w ręku ołówek, reszta drużyny kieruje ją jakie ruchy ma wykonywać na kartce papieru aby powstał odpowiedni szkic
  • ścieżka przeszkód - oczy jednej osoby nadal są zawiązane, reszta drużyny kieruje ją przez drogę pełną nici zaczepionych o nóżki krzeseł - musi ją pokonać nie dotykając żadnej
w późniejszej części zbiórki grałyśmy w gry planszowe :)
A teraz kilka zdjęć :)








poniedziałek, 16 czerwca 2014

16-18.05 BIWAK


W dniach 16-18.05 odbył się biwak. W naszym szczepie "Wilki" kilka razy w roku jest organizowany wyjazd, podczas którego uczestnicy śpią przeważnie w namiotach na łóżkach polowych (namioty są kilku osobowe i dzielą się na damskie i męskie) oraz przede wszystkim dobrze się bawią :)







10.05 GOTUJEMY

Dnia 10 maja odwiedziłyśmy dom naszej koleżanki z drużyny aby upiec ciasto i muffinki. Wyszło wyśmienicie. Wszystkie świetnie się bawiłyśmy. Dodatkowo na zbiórce była możliwość zdobycia sprawności kuchcika - każdy kto zna podstawowe tajniki gotowania otrzymuje ją aby dumnie wyszyć na mundurze czerwoną nicią. Podzielimy się teraz paroma zdjęciami :)







sobota, 10 maja 2014

SYMBOLIKA


SYMBOLIKA

         Krzyż Harcerski

Krzyż jest nadawany członkom organizacji harcerskiej podczas przyrzeczenia harcerskiego.

Zaprojektowany został przez ks. Kazimierza Lutosławskiego i od listopada 1918 oficjalnie uznawany jest za odznakę polskiego harcerstwa. Krzyż harcerski ma kształt krzyża równoramiennego, wzorowanego na odznaczeniu Virtuti Militari.
  •         Krąg – symbol doskonałości do jakiej dąży harcerska rodzina. Niektórzy twierdzą, że jest to też symbol harcerskiego kręgu, w którym wszyscy są równi i panują braterskie relacje. Inni dodają, że to oznaka ogromnej woli tworzenia kręgu, z którego promieniować będzie prawość myśli, słów i czynów.
  •        Lilijka – symbol czystości (zobacz też: lilia), nawiązujący też do wskazującej drogę igły kompasu
  •         Promienie - biegnące od lilijki oznaczają dążenie harcerstwa do promieniowania na cały świat wartościami, radością, dobrem. Oznaczają one także wszechstronność rozwoju harcerskiego.
  •        Węzeł – na wieńcu, jak węzeł na chuście ma przypominać o obowiązku wypełnienia przynajmniej jednego dobrego uczynku dziennie. Są takie środowiska, w których wolno rozwiązać chustę (a więc rozebrać się i pójść na spoczynek) dopiero po spełnieniu dobrego uczynku. Symbolizuje on również węzeł przyjaźni harcerzy.
  •         Wieniec z liści dębowych – liście dębowe od dawien dawna symbolizują męstwo i dzielność. Wieniec z liści dębowych mieli prawo nosić tylko ludzie władający ogromną siłą – ducha, mięśni, czy magii. Cechy te – męstwo i dzielność, powinny być również udziałem każdego harcerza.
  •         Wieniec z liści lauru – liście laurowe (wawrzynowe) są symbolem zwycięstwa. Wieniec z liści laurowych nosili autorzy największych wiktorii, rzymscy cesarze. Dla harcerza liście laurowe oznaczają zwycięstwo nad własnymi słabościami.
  •         Ziarenka piasku – ramiona krzyża harcerskiego wypełnione są ziarenkami piasku, które symbolizują liczną rodzinę harcerską; (Ile ziarenek piasku na plaży, ile gwiazd na niebie, tylu harcerzy na świecie). Inna interpretacja mówi, że są to nierówności symbolizujące kamienie na drodze życia, perły dobrych uczynków, trudy i znoje, radości i smutki jakie harcerz spotyka na swojej drodze życia.
  •        Puste miejsce – pomiędzy ziarenkami piasku, pozostawione jest miejsce, które symbolizuje że jest jeszcze miejsce dla nowych harcerzy
  •         Ramię lilijki wskazujące północ - igła w kompasie harcerza.
  •         Hasło "Czuwaj" - tradycyjne pozdrowienie harcerskie, które przypomina harcerzowi, że powinien być zawsze gotowy do służby Bogu i Polsce oraz czujny
  •        Ramiona-cztery strony świata
  •        dwie gwiazdki na lilijce - czujne oczy skauta



tl_files/articles/symbolika/wags.jpg

            Znak WAGGGS

Złota koniczyna na jasnoniebieskim tle symbolizuje słońce, które świeci na wszystkie dzieci na świecie. Trzy listki symbolizują trzy części Przyrzeczenia Skautowego: służbę Bogu i Ojczyźnie, służbę innym i przestrzeganie Prawa Skautowego. Dolna część koniczynki - łodyga - symbolizuje płomień miłości międzyludzkiej, Żyłka biegnąca przez środek koniczynki symbolizuje igłę magnetyczną kompasu wskazującego drogę, a dwie gwiazdki na ramionach oznaczają Prawo i Przyrzeczenie.





              Znak WOSM

Lilijka to dawny symbol rycerski, stąd jej kolor biel oznacza czystość. Purpura to kolor królewski. Krąg i węzeł oznaczają odpowiednio dążenie do doskonałości i wspólnotę harcerzy. Dwie gwiazdki oznaczają Prawo i Przyrzeczenie Skautowe. Trzy części lilijki to trzy części Przyrzeczenia Skautowego: na służbę Bogu, ludziom i Ojczyźnie. Na środkowej części znajduje się igła kompasu, mająca zawsze wskazywać skautowi dobrą drogę


                     Lilijka

Lilijka to światowy symbol skautów. Jej kształt wzorowany jest na rysunku zakończenia igły magnetycznej w dawnych busolach. Symbolizuje podążanie skautów w dobrym kierunku, czyli zgodnie z ideałami prawa i przyrzeczenia.
Na ramionach lilijki, która jest tradycyjnym symbolem przynależności do ZHP, znajdują się litery ONC (Ojczyzna-Nauka-Cnota). Są to pierwsze litery słów hasła filomatów - tajnego, patriotycznego związku młodzieży polskiej, założonego w Wilnie w I połowie XIX w.
Harcerze noszą na nakryciu głowy srebrną lilijkę, a instruktorzy- złotą. Harcerze, którzy nie złożyli przyrzeczenia, noszą lilijkę nad lewą kieszenią munduru, w miejsce Krzyża Harcerskiego.


                 C Z U W A J ! 

Tradycyjne pozdrowienie harcerskie. Ma przypominać o konieczności stałej gotowości do czynu, służby dla Ojczyzny, pracy dla innych i nad sobą.

Pozdrowienie to wprowadziła do polskiego skautingu w 1912 roku 3 Lwowska Drużyna Źeńska im. Emilii Plater, założona (1911) przez Olgę Drahonowską. Drużyna ta zorganizowała w lipcu 1912 roku obóz, na którym postanowiono zastąpić używane wówczas "Czołem!", przejęte od Towarzystwa Sokół, obowiązującym do dzisiaj "Czuwaj!". Uznano bowiem, że w pozdrowieniu sokolim jest element czołobitności, uległości, że pochodzi ono od "chylę czoła".Pozdrowienie używane początkowo przez 3 LDŹ szybko rozpowszechniło się w pozostałych organizacjach skautowych i przyjęte zostało jako oficjalne przez cały skauting. Przejął je powstały w 1918 roku Związek Harcerstwa Polskiego.